A grupė

Tikrai veiksmingi maisto papildai.

Maisto papildų veiksmingumas ir vartojimo saugumas įrodytas daugeliu mokslinių tyrimų rezultatais.

B grupė

Galimai veiksmingi maisto papildai.

Tai maisto papildai, kurių veiksmingumas pagrįstas teoriškai. Veiksmingumą įrodo daugelis, bet ne visi moksliniai tyrimai.

C grupė

Maisto papildai, kurių veiksmingumas neįrodytas.

Tai maisto papildai, kurių daromas poveikis tik iš dalies pagrįstas teoriškai...

D grupė

Neveiksmingi ir/ar draudžiami maisto papildai.

Moksliniais tyrimais patvirtintas neveiksmingumas.

Fizinį darbingumą gerinantys maisto papildai. Tai - maisto papildai, skirti pagerinti sportininkų jėgą, greitumą, galingumą, ištvermę.

Kūno kompozicijai įtaką darantys maisto papildai. Tai - maisto papildai, skirti padidinti raumeninę masę ar sumažinti antsvorį bei nutukimą.

Kiti maisto papildai.Tai - maisto papildai, kurie nepatenka į darbingumą gerinančių ir kūno kompozicijai įtaką darančių papildų pogrupius.

 imagesKofeinas ir antsvorisMokslininkų dėmesys kofeinui, kaip medžiagai galinčiai sumažinti nutukimą ir antsvorį, padidėjo maždaug nuo 1970 metų.

 

Buvo nustatyta (Costil ir kt., 1978), kad kofeino vartojimas  (kavos ar gryno kofeino) prieš fizinius pratimus padidina riebalų suvartojimą energijos reikmėms ir pagerina fizinį darbingumą. Kiti tyrėjai  (Esig ir kt., 1980) pavirtino , kad kofeino vartojimas  padidina riebalų rūgščių koncentraciją kraujo plazmoje,  taip sumažindamas glikogeno suvartojimą ir padidindamas riebalų suvartojimą energijos reikmėms. Tai leido teigti, kad kofeinas padidina  riebalų suvartojimą, „tausoja“ raumenų glikogeną ir padidina fizinį darbingumą. Vėliau  šie   kofeino vartojimo efektai   buvo daugiau ištirti  ir rasta, kad fizinį darbingumą  didinantis kofeino efektas yra  daugiau  susijęs su kofeino įtaka   centrinei nervų sistemai (CNS), nei su glikogeno „tausojimu“. Vistik kofeinas  padidina  cirkuliojančio kraujyje adrenalino kiekį, kuris įtakoja riebalų rūgščių  išlaisvinimą  iš jų sankaupų organizme. Nors nėra iki galo aišku kaip, tačiau kofeinas taip pat turi ir tiesioginę įtaką lipolizei (riebalų skaidymui), taip padidindamas riebalų  prieinamumą energijos reikmėms.

Kofeino vienkartinis suvartojimas taip pat gali iššaukti trumpalaikį  metabolizmo padidėjimą, tačiau ar tai turi reikšmingą įtaką  vartojant kofeiną pastoviai, nėra žinoma.

Šiuo metu manoma, kad kofeino vartojimas gali sumažinti antsvorį dviemis būdais:

·      didindamas riebalų lipolizę (didindamas riebalų skaidymą);

·      didindamas termogenezę  (didindamas  medžiagų apykaitos greitį).

Riebalų lipolizės padidėjimas. Kofeinas suaktyvina simpatinę nervų sistemą, tai padidina  cirkuliuojančio kraujyje adrenalino ir noradrenalino  kiekį, kas  įtakoja  riebalų  rūgščių “išlaisvinimą” iš riebalinių ląstelių. Taip pat kofeinas turi ir tiesioginę įtaką lipolizei – riebalų  skaidymui  į riebalų  rūgštis ir glicerolį. Šie du kofeino įtakojami procesai padidina riebalų rūgščių koncentraciją kraujyje ir jų prienamumą energijos reikmėms.

Tačiau kofeinas nepadidina riebalų rūgščių koncentracijos kraujyje visiems jį naudojantiems – jo poveikis yra individualus. Pagal tai ar kofeinas turi įtaką ar ne jį vartojantiems,  vartotojai yra  skirstomi į jautrius kofeinui (kuriems jis turi didelį efektą) ir nejautrius kofeinui (kuriems poveikis yra nežymus). Kofeino įtaka riebalų rūgščių koncentracijai yra nežymi nejautriems kofeinui asmenims ir jei vartojami kiekiai yra mažesni, nei  3 mg/kg kūno masės. Taip pat riebalų lipolizę gali stipriai sumažinti insulinas.

Praktikoje dažnai vartojamas toks metodas antsvoriui mažinti: ryte nevalgius, kuomet insulino lygis yra žemas, išgeriama puodelis stiprios kavos. Po 10 – 20 min. atliekama neintensyvi aerobinė treniruotė, taip vadinamoje “riebalų deginimo zonoje”.  

Termogenezės padidėjimas.    Metabolinis  kofeino  efektas     priklauso  nuo  suvartoto kofeino kiekio ir sinergiškai veikiančių kartu vartojamų   medžiagų: efedrino/efedros, nikotino.  Pavyzdžiui, 100 mg kofeino  ramybės būsenos medžiagų apykaitą  (RBM) padidina 3 procentais. Toks  efektas išsilaiko apie 150 min. Suvartojus  200 mg kofeino, RBM padidėja  5 – 8 procentais ir išlieka  apie 3 valandas. Tokie kofeino kiekiai galimi išgerinat keletą puodelių kavos.  Kuomet kofeinas (100 mg) vartojamas kartu su nikotinu (1 mg), RBM padidėja 8,5 procentais ir išlieka padidėjusi daugiau kaip 3 valandas (Jansen ir kt., 2003). Atkreiptinas dėmesys, kad viena cigaretė turi apie 1,9 mg nikotino, o 250 mg Starbuck kavos turi apie 110 mg kofeino (Pennington & Spungen, 2010). Efedrino/efedros vartojimas kartu su kofeinu buvo viena iš labai  populiarių antsvorio mažinimo technologijų, tačiau po efedrino/efedros vartojimo uždraudimo šis metodas nebevartojamas.

Metabolinis kofeino efektas labiausiai ištirtas vartojant kofeiną vienkartinai. Ar šis efektas išlieka vartojant  kofeiną dažnai – nėra žinoma. Tokių tyrimų trūkumas veikiausiai gali būti aiškinamas tolerancijos kofeinu atsiradimu tiems, kurie jį vartoja dažnai (Hursel ir kt., 2010).

 Šiuo metu manoma, kad vienkartinis kofeino vartojimas gali iššaukti metabolizmo padidėjimą, tačiau tai neturi juntamo poveikio antsvoriui, jei: a) kofeinas vartojamas vienas (be sinergiškai veikiančių medžiagų), b) jei vartojamas ilgesnį laiko tarpą, c) kofeiną vartoja asmenys vartojantys jį kasdien.

 

Naudota literatūra:

Burke L., Desbrow B., Spriet L. (2013).  Caffeine for sports performance. (Kindle Locations 315-321. Kindle edition).

 

Costill DL, Dalsky GP, Fink WJ. (1978). Effects of caffeine ingestion on metabolism and exercise performance. Med Sci Sports Exerc; 10: 155–158.

Dulloo A.G. (2011). The search for compounds that stimulate thermogenesis in obesity management: from

pharmaceuticals to funcional food ingradients. Obesity reviews 12, 866 – 883.

Essig D., Costill D L., Van Handel PJ. (1980). Effects of caffeine ingestion on utilization of muscle glycogen and lipids during leg ergometer cycling. Int.J Sports medicine; 1:86 – 90 .

 Hursel, R., & Westerterp-Plantenga, M.S. (2010). Thermogenic ingredients and body weight regulation. International Journal of Obesity, 34(4), 659–669. PubMed doi:10.1038/ ijo.2009.299

 Jaukendrup A.E., Randell  R. (2011). Fat burners: nutrition supplements that increase fat metabolism. Obesity reviews 12, 841 – 851.

 Jessen, A.B., Toubro, S., & Astrup, A. (2003). Effect of chewing gum containing nicotine and caffeine on energy expenditure and substrate utilization in men. The American Journal of Clinical Nutrition, 77(6), 1442–1447. PubMed.

 Manore M. M. (2012). Dietary supplements for improving body composition and reducing body fat: where is the evidence? International Journal of Sports Nutrition and Exercise Metabolism,  22, 139 -15

Pennington, J.A.T., & Spungen, J. (2010). Bowes and Church’s food values of portions commonly used (19th ed.). Philadelphia, PA: Lippincott Williams Wilkins.and

 

 

Projekto tikslas

Projekto tikslas yra pateikti  naujausią  informaciją apie maisto papildus sporte ir rekomendacijas kaip parinkti veiksmingus (poveikis patvirtintas moksliniais tyrimais)  bei saugius (nedraudžiamus sporte) maisto papildus įvairių sporto šakų atletams