A grupė

Tikrai veiksmingi maisto papildai.

Maisto papildų veiksmingumas ir vartojimo saugumas įrodytas daugeliu mokslinių tyrimų rezultatais.

B grupė

Galimai veiksmingi maisto papildai.

Tai maisto papildai, kurių veiksmingumas pagrįstas teoriškai. Veiksmingumą įrodo daugelis, bet ne visi moksliniai tyrimai.

C grupė

Maisto papildai, kurių veiksmingumas neįrodytas.

Tai maisto papildai, kurių daromas poveikis tik iš dalies pagrįstas teoriškai...

D grupė

Neveiksmingi ir/ar draudžiami maisto papildai.

Moksliniais tyrimais patvirtintas neveiksmingumas.

vitamin d deficiency iStock pepifotoTyrimas atliktas Tulsa universitete nustatė, kad nepakankamas vitamino D kiekis gali sumažinti sportininkų fizinį darbingumą.

Tyrimo tikslas buvo nustatyti vitamino D kiekį sportininko organizme  ir jo efektą  jėgai ir anerobiniam galingumui. Tyrime dalyvavo 103 Amerikos pietiniuose koledžuose studijuojantys ir sportuojantys atletai. Tyrimas parodė, kad maždaug 68 proc. atletų organizme  vitamino D kiekis yra pakankamas (>75 nmol/L), 23 proc. atletų šio vitamino trūko (75-50 nmol/L) ir 9 proc. trūkumas buvo didelis (<50 nmol/L). Atletai, kurių organizme vitamino D trūko, parodė prastesnius šuolių į aukštį, bėgimo šaudykle, trišuolio iš vietos ir pritūpimų su štanga rezultatus. Nežiūrint į tai, kad atletai gyvena regione, kur yra daug saulės,  tačiau  kai  kuriems vitamino D trūko. Šio vitamino trūkumas stipriai sumažino atletų jėgą, galingumą, greitį ir vikrumą.

Šis tyrimas yra dar vienas, rodantis stiprų ryšį tarp vitamino D ir sportininko fizinių ypatybių. Tyrime  pateiktame PLOS One žurnale nustatyta, kad vitaminas D stipriai įtakoja futbolininkų sprinto ypatybes, raumenų jėgą ir MDS.

Kiek vitanino D reikia? JAV Medicinos Institutas rekomenduoja suaugusiems asmenims varoti  600 TV (tarptautinių vienetų) šio vitamino kasdien. Daugelis dietos ekspertų sportininkams rekomenduoja kasdien suvartoti nuo 1000 iki 2000 TV.

Daug vitamino D yra riebioje žuvyje, kiaušinio tryniuose, jis pasigamina dėl tiesioginių saulės spindulių poveikio. Tačiau Tulsa universteto tyrimas parodė, kad net ten, kur yra daug saulės, kai kuriems sportininkams vitamino D trūksta.

 

Projekto tikslas

Projekto tikslas yra pateikti  naujausią  informaciją apie maisto papildus sporte ir rekomendacijas kaip parinkti veiksmingus (poveikis patvirtintas moksliniais tyrimais)  bei saugius (nedraudžiamus sporte) maisto papildus įvairių sporto šakų atletams